Порада педагогам "Музична казка як комплексна арт-терапія"
Музична казка входить у життя дитини з самого раннього віку і супроводжує його протягом усього дитинства. Казка задає оцінку позитивного і негативного в житті, протиставляє ідеальне і помилкове, добро та зло. Музичні казки впливають на емоційний розвиток дитини: яскрава образна форма змушує дитину співпереживати, хвилюватися, радіти. Казка сприяє розвитку уяви, а це необхідно також і для вирішення дитиною її власних проблем. Вплив і значення музичних казок в дошкільному віці безсумнівні. Але крім того, що вони включають в себе усі види музичної діяльності та розвивають здібності дітей, музичні казки являються комплексним терапевтичним засобом для подолання психологічних та педагогічних проблем дитини.
По-перше, це – музика, якою наповнена казка: пісні, танці, музичні фони. Вплив музики на стан організму людини помітили вже давно. І в сучасному житті широко використовується музикотерапія. Невичерпні можливості музики впливати на внутрішній світ дитини особливо виділяють методику музикотерапії в ряду інших терапевтичних методик. На даному етапі музична терапія далеко просунулася в дослідженні впливу музичного досвіду на розвиток особистості. В музичній казці – це вокалотерапія (співи) та музикотерапія в рухах. Точність і спритність рухів, їх відповідність пережитим емоціям, а головне, задоволення, яке дитина одержує під час рухів, - вірний показник її емоційного благополуччя. Співи – теж важливий метод активної музикотерапії. Музикотерапія також сприяє активізації пізнавальної й розумової діяльності. Діти багато про що дізнаються, уважно слухаючи музику, яка лунає протягом всієї казки.
По-друге, це – саме казка. Метод казкотерапії користується у педагогів дитячих садків найбільшою популярністю, оскільки допомагає виховати, розвинути і навчити дітей продуктивним навичкам взаємодії з іншими людьми, налагодити взаєморозуміння в дитячому колективі, розвинути мову, мислення, пам’ять та увагу. Казкотерапія являє собою психотерапевтичний напрям, де при аналізі та використанні образів героїв людина може побороти свої страхи, негативні риси особистості. Найбільш активно використовується казкотерапія в роботі з дошкільниками. Казка для дитини представляє особливу реальність. І, працюючи через казку, можна скорегувати у неї прояви негативної поведінки. Залучаючи до участі в постанові музичної казки дітей з синдромом дефіциту уваги і гіперактивності, можна досягти нормалізації емоційного та мовного стану дитини, зменшити надмірну рухову активність. Гіперактивні діти вчаться по-іншому вести себе в різних життєвих ситуаціях: контролювати свою агресивність, стати більш спокійними, уникати конфліктів. Проживаючи сюжети разом зі своїми героями, які успішно перемагають лиходіїв і свої страхи, діти занурюються в атмосферу казки, співвідносять себе і свою поведінку зі своїм героєм і, таким чином, опрацьовують власні страхи. Також знайомство з казкою, її героями, їх уособлення з власною особистістю дозволяє прискорити у дитини розвиток зв’язного мовлення.
І музикотерапія, і казкотерапія, і танцювальна терапія – це складові частини атр-терапії, яку останнім часом все більше використовують в дитячих садках. Під цим словом розуміють заняття з дітьми, пов’язані з різноманітною художньою творчістю. Заняття різними видами мистецтва під час драматизації музичної казки допоможуть не тільки розкрити творчий потенціал дитини, але й сприятимуть формуванню у неї правильного світогляду. У загальному і цілому, арт-терапія музичної казки спрямована на розвиток логіки, мислення, пам’яті, уваги і мови. Крім того, регулярні заннятя при підготовці казки формують навички успішної взаємодії дітей між собою та дорослими. У процесі занять дитина позбавляється від стресів і психічної напруги, а також вчиться бути уважною і зосередженою. Арт-терапія сьогодні вважається одним з найбільш м’яких, але ефективних методів, що використовуються в роботі педагогами. Існує педагогічний напрямок арт-терапії, в заваданнях якого – розвиток, корекція, виховання та соціалізація дітей. Можна сказати, що арт-терапія не ставить своєю метою зробити дитину актором, співаком або танцюристом. Вона спрямована, в першу чергу, на вирішення психологічних та педагогічних проблем. Таким чином, використання музичних казок не тільки на музичних заняттях, але й в роботі вихователя, дефектолога допоможе педагогам в комплексній терапії дітей з психологічними труднощами, буде сприяти повноцінному і всебічному розвитку малюків.